Przepis z wykorzystaniem jadło staropolskie 01 kwi 2019 |

Przygotowanie: 20 min
Trudność:
Liczba porcji: 2
Kategoria: przekąska

Składniki

  • 1 cebula
  • 50 ml oliwy
  • Pieprz
  • Można dodać łyżkę cukru lub miodu – wedle uznania

Tradycyjna kuchnia powraca do łask. Produkty regionalne zdobywają podniebienia kolejnych smakoszy chłopskiego jadła, a panie domu prześcigają się w wynajdywaniu różnych smacznych przepisów. Tak samo powstaje dużo restauracji, serwujących swoim klientom lokalne potrawy wykonane według najlepszych przepisów.

My proponujmy ci dziś coś wyjątkowego, co na pewno rozpieści twoje kubki smakowe i pozwoli przeżyć niezwykłą, smakowitą ucztę. Czasami brakuje pomysłów na kolację, bo wszystko zostało już „przerobione” i mimo ochoty na zrobienie czegoś smacznego, nie ma dobrego konceptu. Tymczasem szybkie, proste i bardzo dobre danie na kolację dla dwojga na romantyczny wieczór czy dla całej rodziny jest w zasięgu reki. Wystarczy zaopatrzyć się w jedną lub dwie puszki mięsiwa wieprzowego „Jadło staropolskie”, aby na jego bazie wyczarować wyjątkową potrawę i zyskać w oczach współbiesiadników.
Pyszne, aromatyczne mięso wieprzowe w delikatnej galarecie wymaga równie smacznej oprawy. Jeśli ma być „po chłopsku”, to wystarczy tak połączyć ze sobą wszystkie składniki, aby kolacja była treściwa i syciła. Ważne są też dodatki, również przywodzące na myśl staropolską strawę. Wystarczy trochę pomyśleć, aby stworzyć wyjątkowo udane danie, które wszystkich zaskoczy – smakiem i sposobem przygotowania.

1

Masz już mięsiwo, a do mięsa wieprzowego, które bywa trochę mdławe, warto dołożyć coś ostrzejszego. Można zrobić pyszną, sytą sałatkę z kiszonej kapusty, która będzie dobrze komponować się ze smakiem mięsa i delikatną galaretą. Staropolskie przysłowie: „Gdzie barszcz i kapusta tam chata nie pusta” niech będzie zachętą do zwrócenia uwagi na poczciwą, tradycyjną kapustę, która była w każdej chłopskiej chacie kiszona na zimę i chętnie jedzona.

2

Sposób przygotowana jest banalnie prosty. Wystarczy pokroić kapustę na mniejsze kawałki, a marchewkę i jabłko zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę trzeba pokroić w kosteczkę. Wszystkie składniki włożyć do miski, wymieszać i dodać kminek. Ta przyprawa jest czasami niezbędna, bo oprócz tego, że obłędnie podkręca smak, to pomaga trawić ciężkostrawne mięsiwo i kapustę. Tak czy inaczej, surówka jest bardzo zdrowa i warto często ją podjadać. Czy to już wszystko? Oczywiście, że nie! Trzeba jeszcze dodać troszkę soku jabłkowego i oliwę – tyle, ile potrzebujesz, aby surówka nie była za sucha. Na koniec można dodać troszeczkę miodu, który przełamie wraz z marchewką kwaśny smak kapusty.

3

Najlepiej będą smakować z tego typu mięsiwem i surówką kiszone ogórki lub typowe korniszony. Możesz też położyć na talerzu lub w osobnej salaterce marynowaną paprykę czerwoną. Do przegryzania smacznej wieprzowiny jest idealnym dodatkiem. Ostra i smaczna!

Oczywiście nie może zabraknąć pysznego, staropolskiego chleba. Możesz go upiec samodzielnie, ale jak wiadomo, jest przy tym trochę pracy. Jeśli kolacja ma być szybka, wtedy trzeba wybrać się do dobrej, sprawdzonej piekarni i kupić świeży, chrupiący chleb staropolski. Ma być zrobiony tylko i wyłącznie na tradycyjnym zakwasie z mąki żytniej i wody. W jego składzie znajduje się jeszcze mąka żytnia, mąka pszenna, woda i sól. Nic więcej! Takich chleb z chrupiącą, dobrze wypieczoną skórką rozpływa się w ustach, a w połączeniu ze smakiem aromatycznej wieprzowiny pokrytej delikatną galaretką, stanowi przepyszne zestawienie. Mięso możesz rozdrobnić na talerzu i jeść małe kawałki, przegryzając chlebem. Swój urok będzie miało smarowanie pajdy chleba mięsiwem i przegryzanie surówką oraz papryką i ogórkiem.

Każdy ma oryginalny sposób na tego typu potrawy. Ważne, aby w kilka minut stworzyć pyszną staropolską kolację i cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem. Szybko, tanio i pysznie!